2012.11.16
Emlékezés Zrínyi Miklósra
Megyénk egykori neves politikus, hadvezér, író életútjára emlékeztek városunkban. 348 évvel ezelőtt november 18-án egy Csáktornya melletti vadászaton váratlanul elhunyt Zrínyi Miklós. A Szigetvári Zrínyi Vitézek vonultak elsőként a polgármesteri hivatal előtt álló Zrínyi szoborhoz. Őket a Göcseji Baranta Haditorna kör képviselői és a Murakeresztúri Zrínyi Kadétok követték.
A tiszteletadás Zrínyi Miklós emlékének szólt.
A politikus, költő, hadvezér jó horvát és jó magyar volt - emlékezetett Paál István a Zalai Magyar Nemzeti Szövetség elnöke. Beszédében a haza egyik legnagyobb személyiségét méltatta.
Az évforduló alkalmából emlékkiállítás nyílt a Városháza aulájában. A tárlaton Zrínyi Miklós zalai életútját is nyomon követhetik az érdeklődők. A zalaegerszegiek példaképként tekintenek Zrínyi Miklósra- hangsúlyozta Balaicz Zoltán alpolgármester. A kiállítást két hétig, november 30-ig látogathatják az érdeklődők.
Életútja a Wikipedián:
Zrínyi Miklós, gróf (horvátul: Nikola Zrinski) (Ozaly 1620. május 1. – Zrínyifalva, 1664. november 18.) horvát bán, Zala és Somogy vármegyék örökös főispánja, nagybirtokos főnemes, költő, hadvezér és politikus.
Az Oszmán Birodalom elleni harcot összefogással, nemzeti párt szervezésével kívánta elérni. 1663-64-ben nagy hadi sikereket aratott, azonban a bécsi udvar veszni hagyta sikereit és békét kötött a szultánnal. Zrínyi bizalma ekkor megrendült a Habsburgok iránt, azonban politikai fellépését 1664-ben, egy Csáktornya melletti vadászaton bekövetkezett váratlan halála megakadályozta. Főbb művei: Mátyás király életéről való elmélkedések, Szigeti veszedelem, Az török áfium ellen való orvosság.
Halálának története:
1664. november 18-án több magyar és horvát főúrral vadászni ment Csáktornya környéki kursaneczi erdőbe. A vadászat végeztével már indultak volna hazafelé, amikor Póka István aki horvát nyelven közölte Zrínyivel: "Én egy kant sebesítettem, mentem a vérén: ha utána mennénk, elveszthetnők." Zrínyi fogta a rövid puskáját, lóra kapott, és egyedül a vadász után nyargalt. Nem sokkal ezután Guzics kapitány öccse, egy Majláni (Maglani, Magliani) nevű savoyai fiatalember, Angelo nevű olasz inasa és a lovásza is követték őt. Közülük Guzics tért vissza a riasztó hírrel, hogy Zrínyit baj érte. A vadkan a lábán és a fején három sebet is ejtett. Ezek közül a nyakon szerzett sebesülés volt a legsúlyosabb, ez ölte meg. Az állat agyara hátul jobb oldalon a nyakcsigolyánál hatolt be és elöl a toroknál jött ki, minden izmot, eret elszakítva. A vérzést megpróbálták elállítani, de nem sikerült.
A közvéleményt megrázta a halálhír. Jellemző, hogy sokan nem tudták elfogadni a baleset tényét: összeesküvésről, udvari merényletről beszéltek. A halálesetnek közvetlen szemtanúja nem volt. Bethlen Miklós önéletírásában vetette fel először a kétkedést a baleset tényét illetően. E. Dervarics Kálmán „Gróf Zrínyi Miklós a költő halála” című művében állítólag „minden kételyt kizáró adatok” nyomán bizonyította, hogy Zrínyit este 5-6 óra közt a bécsi kormány által felfogadott Póka István vadász orozva lőtte agyon. Bárhogyan is történt, az udvar számára jól jött az egyre kényelmetlenebbé vált főúr halála…
Zrínyi Miklóst 1664. december 21-én a pálosok szentilonai (horvátul Šenkovec, korábban Svetajelena) kolostorában temették el a családi sírboltba. A helyet, ahol meghalt, később Pignatelli hercegnő emlékoszloppal jelölte meg, mely ma Kuršanec községben látható.
Zrínyi Miklósnak négy gyermeke volt, mindegyik a második házasságából: Mária Terézia Borbála (* 1655, †1658), Mária Katarina (* 1656), Izsák (* 1658, †1659) és Ádám, aki 1662. december 24-én született Bécsben és a szalánkeméni csatában halt meg 1691. augusztus 19-én, a törökök ellen harcolva.
Forrás: Wikipedia
Szóljon hozzá...