2017.05.19
Mindszenty emlékezte
Mindszenty József emlékezete címmel tudományos konferenciát rendeztek a Díszteremben. A résztvevők a megyeszékhelyi Mindszenty-emlékközpont látványtervét is megtekinthették. Az előadók a hercegprímás vallási és politikai szerepvállalásának jelentősebb állomásait mutatták be.
A zarándokközpont alapkövét idén ősszel rakják le. Ezzel a város nagy lépést tesz a vallási turizmus fellendítéséért.
A Modern Városok Program keretében készülő múzeumról két éve állapodott meg Orbán Viktor miniszterelnök és Balaicz Zoltán polgármester. A több helyszínt érintő beruházás összege meghaladja az 5 milliárd forintot.
Az országban jelenleg nincs olyan állandó tárlat, amely Mindszenty Józsefnek emléket állítana. Ezért a fejlesztés támogatását a kormány is kiemelten fontosnak tartja.
A szakmai program részeként a meghívott történészek egyebek mellett a néhai bíboros 1956-os szabadságharcban betöltött szerepéről és a diktatúrákhoz fűződő viszonyáról értekeztek.
Idézet a Wikipediából:
Tiszteletre méltó Mindszenty József, eredeti nevén Pehm József (Csehimindszent, 1892. március 29. – Bécs, 1975. május 6.) Esztergom érseke, Magyarország utolsó hercegprímása, bíboros. Serédi Jusztinián bíboros-hercegprímás, esztergomi érsek utóda. A magyar katolikus egyház egyik legnagyobb 20. századi alakja, üldözték a nyilasok és a kommunisták egyaránt. Életútja bebizonyította, hogy a Rákosi-korszak és a nyilas diktatúra természetéből adódóan az egyház csak elvtelen, erkölcstelen és megalázó kompromisszumot tudott volna kötni, ennek pedig a bíboros sziklaszilárdan ellenállt.
Kispapként a szombathelyi szemináriumban nevelkedett. 1915. június 12-én gróf Mikes János megyés püspök szentelte pappá a szombathelyi Sarlós Boldogasszony-székesegyházban.
1917. január 26-ától lett a zalaegerszegi főgimnázium hittanára.
„ Igen fontos szerepet játszott felnőtt életemben is a gimnázium másik hitoktatója, Pehm József […] Bevonult tanárainkat egyre inkább azokkal a használható pedagógusokkal kellett helyettesíteni, akik, fölmentve a katonai szolgálattól, a gimnázium rendelkezésére álltak. Így lett negyedik osztályos koromban hittanárunkból latintanárunk és osztályfőnökünk Pehm József. Inkább szigorú, mint jó tanár volt. Rendet tartott, de nem a szeretet, a tekintély, hanem a parancsuralom rendjét."
A hitoktató Mindszenty aktív politikai harcot folytatott a szociáldemokraták ellen, amiért 1919. március 19-én, a Tanácsköztársaság idején Szombathelyre internálták püspökével együtt, és csak május 19-én szabadult ki, október 1-jén Zalaegerszegre, a Mária Magdolna templomba kapott plébánosi kinevezést, miután az előző plébános, Legáth Kálmán (1852–1923) nyugdíjba vonulásakor szülővárosába, Körmendre távozott.
Fotó: Seres Péter
Szóljon hozzá...