Az egyezményt 61 ország írta alá akkor, s azóta – az Egyesült Államok és Szomália kivételével – a világ összes országa jóváhagyta. A Magyar Köztársaság Országgyűlése 1991 őszén ratifikálta a egyezményt, amelyet az 1991. évi LXIV. törvénnyel hirdettek ki.
Az egyezmény a gyermeket, illetve a gyermekek jogait helyezi a középpontba, az eltérő jogrendszerekhez és kulturális különbségekhez igazodva általános alapelveket és alapvető kötelezettségeket fogalmaz meg. Az egyezmény célja biztosítani az alapvető emberi jogok megvalósulását a gyermekek tekintetében. Meghatározó alapelvei: a diszkrimináció tilalma, a gyermek mindenek felett álló érdeke, valamint a gyermek meghallgatáshoz való joga. Az egyezmény szerint az állam köteles törvényhozási és végrehajtási szinten a gyermeki jogokat biztosítani és védeni.
A gyermekek jogainak érvényesülését az Országos Bírósági Hivatal (OBH), illetve hazánk bíróságai is kiemelt ügyként kezelik. Az OBH néhány évvel ezelőtt megalkotta a Gyermekközpontú igazságszolgáltatás rendszert, amely az elérhető legmagasabb szinten biztosítja a gyermekek jogainak tiszteletben tartását, hatékony érvényesítését és fokozott védelmét. Elsődleges szempontként érvényre juttatja a gyermekek részvételével folyó, vagy őket érintő minden ügyben a gyermekek mindenek felett álló érdekeit, mint alapjogot.
A kicsiknek a bíróságokon például speciális gyermekmeghallgató szobákat alakítottak ki, ahol nyugodt, a gyermekekre szabott játékos légkörben folytatható le a kiskorúak meghallgatása egy-egy ügy kapcsán. A nagyobb gyermekek a bíróságok honlapjain (http://birosag.hu/tudjon-meg-tobbet/gyermekkozpontu-igazsagszolgaltatas/gyerekeknek-fiataloknak) részletesen tájékozódhatnak az őket érintő kérdésekről, de számukra már több kiadvány is készült. A 21. század tendenciáját követve több bíróság – köztük az elsők között a Zalaegerszegi Törvényszék - is elindította Facebook oldalát, amelyen keresztül a fiatal generáció könnyen és célzottan megszólítható.
Kiemelt résztvevői a gyermekek az OBH Nyitott bíróság programjának. Ennek keretében bírók, bírósági titkárok többek között rendkívüli osztályfőnöki órákat, perszimulációt tartanak, amelyek keretében a gyermekek megismerkednek a jogrendszerrel, saját jogaikkal, kötelezettségeikkel, megtudhatják, mi történik akkor, ha ők is érintettek / érintettek lesznek egy-egy polgári vagy netán büntetőügy kapcsán.
Házhoz ment a bíróság: a zalai Becsvölgye iskolásainak a Zalaegerszegi Törvényszék titkára tart órát
Kiadványajánló:
http://birosag.hu/media/aktualis/mesebol-valosagba-nyitott-birosag-kiadvany-szuletett-tatabanyai-torvenyszekenhttp://birosag.hu/tudjon-meg-tobbet/gyermekkozpontu-igazsagszolgaltatas/konyvajanlo