A dohányzás korunk legelterjedtebb szenvedélybetegsége. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint évi 6 millió ember esik áldozatul a dohányzásnak. Ebből több mint 5 millió halálát okozza közvetlenül és mintegy 600 000 emberét közvetve – a másoktól származó füst belélegzésével – a dohányzás.
A passzív dohányzás is káros
A statisztikai adatok szerint hazánk dobogós helyen áll az uniós országok közt a dohányzás okozta halálozás tekintetében. Évente 35 ezer ember veszíti életét a dohányzással összefüggő betegségek következtében: ez a szám az éves halálesetek közel húsz százaléka.

Ugyanakkor megközelítőleg 2500 azon passzív dohányosok száma, akiket mások cigarettafüstje öl meg.
Ma már egyértelműen bizonyított, hogy a nemdohányzók által belélegzett dohányfüst rendkívül veszélyes a szervezetre. Zárt helyiségben azonnali panaszokat: tüsszentést, orrfolyást, orrdugulást, szemviszketést, fejfájást, szédülést, torokfájást, rekedtséget, hányingert, köhögést, légzési nehézséget okozhat.
A dohányosok környezetében élőknél gyakoribbak a szívpanaszok, romlanak a már meglévő tünetek, fokozódik a halálos szívizomelhalás gyakorisága. Kimutatták, hogy a dohányos férfiak nemdohányzó házastársai között fokozott a tüdőrák elfordulása.A passzív dohányos kismamák magzata növekedésében elmarad. Környezeti dohányfüst ártalomnak kitett csecsemők körében gyakoribb a hirtelen halál, azaz a bölcsőhalál elfordulása.
Egyre több tizenéves kezd dohányozni
Nem csupán a felnőttek, de a fiatalok is egyre többen váltak, illetve válnak a dohányzás rabjaivá: minden ötödik tízéves már elszívta az első cigarettáját. A 13 évesek között 50 százalékos az arány, 10 középiskolásból pedig már 7 cigarettázott.
Sokan a szüleiktől lesik el a rossz szokást, nem beszélve arról, hogy minden ötödik gyermek egy doboz cigarettát szív el passzív dohányosként egyetlen hétvége alatt.

A dohányzás okozta legsúlyosabb betegségek
• Krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD)
• Szív- és érrendszeri betegségek (pl. szívinfarktus, ateroszklerózis, stroke)
• Rák (tüdő-, nyelőcső-, gége-, száj, torok-, vese-, húgyhólyag-, hasnyálmirigy-, gyomor-, máj-, pénisz- és méhtestrák)
• Tüdőtágulás (emphysema)
• Krónikus hörghurut (bronchitis)
• Asztma
• Magas vérnyomás
• Cukorbetegség
• Impotencia