2015.01.13
A doni áldozatokra emlékeztek városunkban
Zalaegerszegen is megemlékeztek a doni áttörés áldozatairól. A város II. világháborús emlékművénél csendes főhajtással, mécses gyújtással rótták le tiszteletüket az emlékezők. A zalai honvédek 1942-ben az elsők között érkeztek meg az orosz frontra.
Többször is az első vonalban harcoltak, végül a németek visszavonulását is fedezniük kellett. Az arcvonalhoz küldött közel 14 ezer katonának csupán egy egyhetede térhetett haza.
Balaicz Zoltán polgármester a koszorúzást követően elmondta: jövőre ünnepélyesebb formában, a fiatalokat megszólítva szeretnének emlékezni a doni áttörés hőseire.
Bővebbek Molnár András könyvében:
A zalaegerszegi 17/III. zászlóalj 1943. január 27-én, a honvéd alakulatok közül utolsóként, mint a visszavonuló 2. hadsereg utóvédjének utóvédje hagyta el Don menti állásait. Visszavonulása során, a szovjet csapatok bekerítéseinek áttörése, a mostoha időjárási körülmények és ellátási nehézségek közepette súlyos veszteségeket szenvedett. Személyi állományának nem egészen egyhetede tért csak vissza szülőföldjére a sebesülten hazakerülteken kívül – 1943 májusáig.
A doni tragédia 70. évfordulója alkalmából, a 17/III. zászlóalj elesett, eltűnt vagy hadifogságba került, valamint megsebesült katonáinak emlékére megjelenő könyvünk első tanulmánya a fennmaradt harctéri naplók, levelek, fényképek és visszaemlékezések felhasználásával – a zalaegerszegi alakulat 1942–1943. évi történetét dolgozza fel. A második részben a zalaegerszegi csapattest történetének egyik legfontosabb forrását, Németh József tizedes harctéri naplóját adjuk közre. A harmadik, egykorú arcképekkel illusztrált rész a zászlóalj Oroszországban harctéri szolgálatot teljesített tisztikarának és ismert tiszthelyetteseinek életrajzát tartalmazza, a negyedik részben pedig a 17/III. zászlóalj elesett, meghalt vagy nyomtalanul eltűnt (hadifogságba került) katonáinak minden eddiginél részletesebb adattára található.
Fotó: Seres Péter
Szóljon hozzá...