Az 1990-ben alakult, 23 várost tömörítő Megyei Jogú Városok Szövetségének tagjai Budapesttel együtt a hazai gazdaság motorjai.
A 24 város agglomerációjukkal együtt az ország GDP-jének 80%-át adja. A vidék fővárosai 2,3 millió embernek adnak otthont, 1,2 millió embernek pedig munkát, hiszen a legtöbb vállalkozás, üzem ezekben a nagyvárosokban működik.
Az ország felsőoktatásban résztvevő hallgatóinak 48 %-a a megyei jogú városokban található 8 egyetem vagy főiskola valamelyikére jár. Ezért a szövetség a legtöbb magyar polgár érdekképviseletét ellátó szervezet.
Balaicz Zoltánt, Zalaegerszeg polgármesterét választották a Megyei Jogú Városok Szövetségének turisztikai bizottsága élére. A szervezet az önkormányzati választások óta most először ült össze, és ezúttal tartották a tisztújítást is. Balaicz Zoltán kiemelte: a TOP programon belül, a rendelkezésre álló források 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítja a zalai megyeszékhely.
A
Hiradó.hu tájékoztatása szerint:
Az MJVSZ ugyancsak egyhangúlag elfogadott határozatában arra kéri a kormányt, hogy ne terjessze ki az úthasználati díjat a fővárost, illetve a nagyvárosokat elkerülő útszakaszokra - mondta Kósa Lajos a tanácskozást követő sajtótájékoztatón. A tervezett intézkedést célt tévesztettnek minősítették a nagyvárosi polgármesterek - tette hozzá a kormánypárti politikus.
Kósa Lajos elmondta azt is, hogy a szövetség társelnöke Cser-Palkovics András (Fidesz), Székesfehérvár polgármestere, ügyvezető alelnöke Szalay Ferenc (Fidesz-KDNP), Szolnok polgármestere lett.
A debreceni közgyűlésen módosították a szövetség alapszabályát. Az ágazati törvények megváltozásához igazítva, a szövetség munkájának ellenőrzésére felügyelőbizottságot hoztak létre, amelynek elnökévé Papp Lászlót (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármesterét választották - ismertette Kósa Lajos.
Hozzátette: miután a polgármesterek nem lehetnek országgyűlési képviselők, a parlamenti kapcsolattartás, a lobbitevékenység megkönnyítése érdekében hozta létre a közgyűlés a tiszteletbeli elnöki posztot.
Átalakították a szövetség struktúráját is - jelezte a tiszteletbeli elnök. Míg korábban több alelnöke volt a szervezet választmányának, ezentúl a bizottsági elnökök lesznek a közgyűlések közötti legfőbb döntéshozó szerv tagjai: Botka László (MSZP), Szeged polgármestere, az informatikai-turisztikai bizottság elnöke, Kovács Ferenc (Fidesz-KDNP), Nyíregyháza polgármestere, a humánszolgáltatás bizottság elnöke, és Habis László (Fidesz-KDNP), Eger polgármestere, a gazdasági és területfejlesztési bizottság elnöke.
Szita Károly a közgyűlésen és a sajtótájékoztatón is köszönetet mondott Kósa Lajosnak a szövetség élén végzett munkájáért. Kiemelte: a szövetséghez tartozó 23 megyei jogú városban 2,3 millió ember él, és a gazdasági potenciáljuk is jelentős. Utalva a nap folyamán Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel folytatott konzultációra, elmondta: a magyar kormány és az önkormányzatok céljai egybeesnek. A kormány az évtized végére a teljes foglalkoztatás megvalósítását tűzte ki, s "mi lehet más célja egy polgármesternek" - mondta, kiemelve, hogy amíg a piac nem tud elég munkahelyet teremteni, átmenetileg a kormánynak és az önkormányzatoknak kell azt megtenni a közmunkaprogram keretében.
Szita Károly végezetül utalt a kormány azon céljára, hogy 2015-ben egyetlen éhező gyermek se legyen Magyarországon. Az önkormányzatokra mint közétkeztetőkre, ebben is komoly feladatok várnak - mondta az MJVSZ új elnöke Debrecenben.