Advent harmadik vasárnapján, örömvasárnapon egy fehér ragyogó angyal jön le a földre. Jobb kezében egy fénysugarat tart, amelynek csodálatos ereje van. Odamegy mindenkihez, akinek tiszta szeretet lakik a szívében, s megérinti fénysugarával. Azután a fény ragyogni kezd az emberek szemében, s elér a kezükhöz, lábukhoz és egész testükhöz. Így még az, aki a legszegényebb, legszerencsétlenebb az emberek között, az is átalakul, s megszállja a béke, a tiszta szeretet és a boldogság érzése.
A hagyomány szerint ezen a napon történik az elsőáldozásra készülők bemutatása a közösségnek. Liturgikus keretek között életük első szerződését írják alá, amelyben a szülők, nagyszülők, keresztszülők, hitoktatók és a hivők közössége előtt megígérik, hogy komolyan készülnek az elsőáldozásra. Ekkor fehér kokárdát kapnak, amely a szentmisék alkalmával figyelmezteti a közösséget: ne felejtsenek el imádkozni a legkisebbekért.
Az adventi szokások közül manapság az egyik legkedveltebb az adventi koszorú készítése. Az első koszorút az evangélikus lelkész, Johann Hinrich Wichern készítette 1839-ben Hamburgban, árvaházi gyerekeknek. Ezen a koszorún még 23 gyertya volt, 19 kicsi piros és 4 nagy fehér gyertya szimbolizálta a Jézus születéséig hátralévő napokat: a kicsi piros gyertyák a hétköznapokat, a négy nagy fehér pedig a vasárnapokat.
Az eredetileg evangélikus szokást mára a katolikus egyház is átvette. A katolikus kultúrkörben az adventi koszorút fenyőággal, magyallal, fagyönggyel és 4 gyertyával készítik. Egy hagyományos katolikus adventi koszorún három lila és egy rózsaszín gyertya található. A gyertyákat vasárnaponként gyújtjuk meg, minden héten eggyel többet; a rózsaszín gyertyát pedig a 3. adventi vasárnapon.
Az adventi koszorú készítése a XIX. században vált általánosan elterjedté. Az észak-német területek után Ausztriában is egyre népszerűbb lett a koszorú készítése. Magyarországon csak a II. világháború után vált szokássá. Eleinte csak templomokban, középületekben, majd hamarosan az otthonokban is felgyulladtak az adventi gyertyák fényei.

Gyújtsuk meg ma a három gyertyát a koszorún, és gyönyörködjünk a gyertyafényben, mely melegséget és meghittséget hoz otthonunkba.