Az úgynevezett közösségi rendőrök Zalaegerszeg utcáit és áruházait, illetve országos vásárait járják. Feladatuk, hogy kapcsolatot teremtsenek a lakossággal, s ily módon felmérjék a közbiztonsággal összefüggő problémákat.
2012 és 2015 között, a Svájci-Magyar Együttműködési Programnak köszönhetően, 476 millió forintos svájci támogatással, összesen közel 560 millió forintból valósul meg a közösségi rendészet modelljének kísérleti bevezetése Miskolcon, Nyíregyházán, Szegeden és Zalaegerszegen. A projekt célja, hogy a rendőrség a helyi közösségekkel közösen mérje fel a bűnügyi problémákat és az azokra vonatkozó megoldási javaslatokat is velük közösen dolgozza ki. A kísérleti szakaszt követően a közösségi rendészet szellemiségét a Többszintű közösségi rendőrségi hálózat az együttműködés alapú bűnmegelőzésért című projektnek köszönhetően további 20 nagyvárosban tervezik bevezetni.
A közösségi rendészet modelljét már több évtizede sikeresen alkalmazzák, többek között Svájcban, az Egyesült Királyságban és az Amerikai Egyesült Államokban is. A közösségi rendészet nem különül el Magyarország Rendőrségétől csupán egy újfajta filozófia, szemléletváltás, amely során a rendőrség jobban bevonja a lakosságot az őket érintő problémák feltárásába és megoldásába, annak érdekében, hogy a helyi kapitányságok hatékonyabban, a közösség igényeinek megfelelőbben használhassák fel erőforrásaikat.
A közösségi rendészet modellje kreatív megoldásokat alkalmaz, és minden esetben bevonja a helyi lakosságot a problémák megoldásába, így a polgárok közvetlenebb elérése, fogadóórák megtartása, bűnmegelőzési előadások lebonyolítása, valamint további személyes kapcsolattartás valósulhat meg a közösségi rendőr munkájának köszönhetően: a közösségi rendőr könnyen elérhető, kérdésekkel, észrevételekkel lehet hozzá fordulni.
A megvalósítás során öt szakaszra tagolódik a projekt. A szakmai előkészítés idején a közösségi rendészet tanulmányozása, megismerése történik külföldi tanulmányutak lebonyolításával, illetve különböző külföldi szakirodalmak megismerésével. Ebben a szakaszban készül el az a módszertani kézikönyv is, amely a későbbiekben a közösségi rendőrök oktatásához tananyagként kerül felhasználásra. A tesztrendszer végrehajtásához szükséges felkészülési szakaszban megteremtik a személyi és tárgyi feltételeket, azaz elkezdődik a közösségi rendőrök képzése, illetve a rendőrkapitányságok felkészítése az új modell bevezetésére. A harmadik szakaszban megindul a rendszer működtetése és monitorozása, bevezetésre kerül az új modell Miskolcon, Nyíregyházán, Szegeden és Zalaegerszegen. Az egy éves tesztidőszakot követően a negyedik lépés az új rendszer értékelése, majd a tapasztalatok alapján javaslatok elkészítése az ötödik, egyben utolsó szakasz megvalósításához, vagyis a modell további 20 nagyvárosban történő bevezetéséhez.
A projekt eredményeként az érintett városokban szorosabb együttműködés alakul ki a közbiztonság javításában érintett szervezetek között, javul a közbiztonság és a lakosság biztonságérzete, hosszú távon pedig létrejön egy olyan szakmai tudásbázis, amely megteremti a modell elterjesztésének lehetőségét, annak további 20 nagyvárosban történő bevezetésével.
Városunkban tavaly nyár óta négy rendőr teljesít közösségi szolgálatot. Velük a helyiek a város több pontján rendszeresen találkozhatnak.
A város vezetése szerint ez a speciális program tovább javítja – az egyébként is jól működő – közbiztonságot Zalaegerszegen.